01 kwietnia

15 łatwych ekologicznych zmian w kuchni | zero waste


15 łatwych ekologicznych zmian w kuchni | zero waste

 W dzisiejszym poście pokażę Wam 15 pomysłów na ekologiczne zmiany w kuchni. Te zmiany są proste w wykonaniu, ograniczają zużycie plastiku i pomagają oszczędnie żyć. 

15 łatwych ekologicznych zmian w kuchni | zero waste

 1. 1. Filtrowanie wody 


 Butelkowana woda to zmora naszych czasów. Plastik po butelkach często nie jest recyklingowy i zanieczyszcza naszą planetę.  W dodatku woda zazwyczaj jest zapakowana w butelki wykonane z plastiku PET, który może być skażony BPA. Jest to szkodliwa substancja negatywnie wpływająca na układ hormonalny. Picie filtrowanej wody jest bezpieczne dla naszego zdrowia i pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy. Jeden filtr starcza na miesiąc, a jego ceny zaczynają się od 10 zł. 
15 łatwych ekologicznych zmian w kuchni | zero waste


 1. 2. Pakowania resztek do pojemników 


 Pakowanie jedzenia w folię zużywa bardzo dużo plastiku. Zamiast zużywać folię możecie pakować jedzenie do pojemników. Jeżeli nie macie specjalnych opakowań możecie użyć zwykłych słoików. Jeżeli szukacie szklanych pojemników, możecie je dostać w Ikei. 


15 łatwych ekologicznych zmian w kuchni | zero waste

 1. 3. Drewniane deski do krojenia 


 Drewniane deski do krojenia są bardzo wytrzymałe. Jeżeli zrobią się Wam na nich rysy wystarczy gładko zeszlifować górną warstwę drewna i deska jest jak nowa. A deskę, która przesiąknie zapachem np.: cebuli, można potrzeć cytryną, aby pozbyć się niemiłego zapachu. 

 1. 4. Bambusowe łyżki zamiast plastikowych 


 Bambus to bardzo wytrzymały i szybko rosnący surowiec. Kuchenne narzędzia wykonane z tego surowca są zdrowsze niż z plastiku. Są bardzo łatwo dostępne i mają przystępne ceny. 

 1. 5. Bawełniane i lniane ścierki 


 Jako ścierek do sprzątania zazwyczaj używam starych ręczników czy koszulek, które już nie nadają się do noszenia. Ścierki do naczyń zazwyczaj jednak wiszą w widocznym miejscu, więc wolę używać ładniejszych materiałów. Najbardziej lubię białe lniane i bawełniane ścierki, które można prać w wysokiej temperaturze i łatwo odplamić kiedy się pobrudzą. Len i bawełna to wytrzymałe materiały, więc starczą na wiele lat używania. 

15 łatwych ekologicznych zmian w kuchni | zero waste

 1. 6. Silikonowe foremki do lodu 


 Do plastikowych woreczków jest trudno nalać wodę z czajnika i ciężko się je z nich wyciąga. W przeciwieństwie do nich silikonowe foremki do lodu są bardzo wygodne w użytkowaniu. A ich zakup to jednorazowy wydatek. 

 1. 7. Gumowe rękawiczki zamiast lateksowych 


 Gumowe rękawiczki nie są drogie, a są bardziej wytrzymałe od lateksowych. Nie dziurawią się tak łatwo, więc trzeba ich wyrzucać po każdym użyciu. Sam lateks jest biodegradowalny, ale wiele rękawiczek ma w składzie wypełniacze, przez które zużyte rękawiczki długo się rozkładają. W ekologicznych drogeriach dostaniecie też wielorazowe, biodegradowalne rękawiczki wykonane z samego lateksu. 

  15 łatwych ekologicznych zmian w kuchni | zero waste

 1. 8. Drewniane szczotki do sprzątania i wielorazowe gąbki 


 Drewniane szczotki do sprzątania są używane od wieków i dobrze się sprawują. Spokojnie wyczyścimy nimi wannę czy prysznic. A jeżeli potrzebujemy gąbki do sprzątania czy zmywania, w ekologicznych drogeriach znajdziecie gąbki z celulozy z recyklingu, które można prać w pralce. Na rynku są także dostępne silikonowe “gąbki”, które można wyparzać. Te gąbki nie są złe, ale nie nadają się do bardzo zabrudzonych naczyń (ciężko nimi domyć osad po herbacie). 

 1. 9. Ekologiczny papier ręcznikowy 


 W większości drogerii znajdziecie ekologiczny, szary papier ręcznikowy. Jest trochę cieńszy od białego papieru, ale jeżeli Wam to przeszkadza w Rossmannie są też ekologiczne bawełniane ściereczki, które po użyciu można wyprać i wysuszyć. 

 1. 10. Biodegradowalne worki na śmieci 


 To w czym wyrzucamy śmieci też jest ważne. Zwykłe worki na śmiecie leżą latami na wysypiskach śmieci zanim same się rozłażą. Biodegradowalne worki są wykonane z kukurydzy i rozłożą się nawet na kompoście.  
15 łatwych ekologicznych zmian w kuchni | zero waste

 1. 11. Metalowe / bambusowe słomki  


 Plastikowe słomki to kolejna rzecz, która zaśmieca oceany. Na szczęście metalowe i bambusowe słomki są coraz bardziej popularne i łatwiej dostępne. Wielorazowe słomki możecie kupić od 5 zł za sztukę. 
15 łatwych ekologicznych zmian w kuchni | zero waste


 1. 12. Silikonowe pokrywki na jedzenie 


 Silikonowe pokrywki na jedzenie są bardzo praktyczne. Mocno przyczepiają się do jedzenia i nie odklejają jak folia, a ich używanie nie jest niezdrowe. Zestaw 3 pokrywek możecie dostać w Ikea za 15zł.  
15 łatwych ekologicznych zmian w kuchni | zero waste

 1. 13. Wiklinowe i korkowe podkładki 


 Wiklinowe podkładki są ekologiczne i biodegradowalne. Możemy je używać jako podkładki pod gorące garnki czy pod talerze. Ja używam dużych podkładek z korka także jako ochronna mata na biurko. Bardzo wygodnie się na nich pisze i porusza myszką. 

 1. 14. Silikonowe formy do babeczek i ciast. 


 Silikonowe foremki do babeczek są bardzo tanie, a oszczędzą zużycie papieru. Łatwo się je czyści i są odporne na niskie jak i bardzo wysokie temperatury. W sklepach możecie znaleźć też silikonowe formy do ciast.  
15 łatwych ekologicznych zmian w kuchni | zero waste

 1. 15. Zaparzacz do kawy i herbaty 


 Niektórym nie przeszkadza picie herbaty czy kawy z fusami, ale jeżeli nie należycie do tego grona osób dobrym rozwiązaniem jest zaparzarka. Dzięki niej nie trzeba kupować papierowych filtrów do kawy czy herbaty w torebkach. Do sypanej herbaty możecie też użyć silikonowego lub metalowego zaparzacza lub sitka. 

A Wy korzystacie z tych rozwiązań? :)

Xoxo,
Dorota 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Vege Time , Blogger