01 lipca

10 gier video dla dwojga

10 gier video dla dwojga


 Dziś temat trochę inny niż zazwyczaj, z Dorotą lubimy grywać w różne gry i traktujemy je hobbistycznie 😊 Tak więc postanowiłem na podstawie tego w co gramy wspólnie, wytypować gry które będą idealne do wspólnej rozrywki na leniwe wieczory oraz są przy naprawdę angażujące. Możecie co niektóre znać inne mniej, mimo to mam nadzieję że znajdziecie coś dla siebie i drugiej osoby 😉 Tak więc..


I. Seria Civilization
 Sid Maier’s Civilization jest to seria turowych gier strategicznych (4X) zapoczątkowana w 1991 roku przez legendę branży gier komputerowych Sida Maier’a. Od tamtej pory doczekała się sześciu części ( ostatnia w 2016 roku do teraz rozwijana ).

 Wcielamy się w niej w przywódcę własnej cywilizacji, którą kierujemy od starożytności aż po bliską przyszłość. Możemy wznosić własne miasta i kierować ich rozwojem, prowadzić działania dyplomatyczne, szerzyć własną religię, stworzyć swój własny ustrój, zająć się handlem, wynajdywać nowe technologie czy też prowadzić wojny z innymi państwami. Świat gry za każdym razem wygląda inaczej gdyż jest generowany losowo, są góry, jeziora, rzeki, lasy, dżungle pustynie i wiele więcej.

 Gra posiada rozbudowany tryb wieloosobowy, bez problemu można zagrać na jednym urządzeniu z drugą połówką lub ze znajomymi istnieje też możliwość gry przez internet.

 Jest bardzo intuicyjna co czyni ją łatwą do opanowania co czyni ją przestępną dla każdego. Gra ma miłą dla ucha ścieżkę dźwiękową inną dla każdej cywilizacji. Każda z części jest starannie wykonana wizualnie, sylwetki przywódców czy też wszystkie figury w świecie gry są świetnie zaanimowane, szczegółowe oraz pełne kolorów.

 Mogę ją śmiało polecić każdemu kto chciałby się poczuć przywódcą własnej nacji. Sam z Dorotą mam przegranie przy niej mnóstwo godzin więc naprawdę polecam! :D

 Gra jest dostępna za pośrednictwem platformy PC, iOS, oraz Switch 


II. Portal Knights Portal Knights to gra łącząca elementy RPG z sandboxem jej premiera miała miejsce w 2017 roku i do dziś jest rozwijana. Podobnie jak w Minecraft jest to kraina fantasty zbudowana z w pełni zniszczalnych klocków.

 Świat jest podzielony na podniebne wyspy połączone siecią tytułowych portali, które musimy naprawiać przy pomocy kolorowych kostek znajdywanych w świecie gry ( wypadają razem z klockami bądź z pokonanych potworów ). Wyspy różnią się do siebie roślinnością oraz tym co na nich znajdziemy (są generowane losowo) w trakcie podróży natkniemy się na różne zadania od niezależnych postaci, ukryte lochy ze skarbami, potwory oraz bossów.

 Przed rozpoczęciem gry Możemy dostosować naszą postać wizualnie oraz wybrać jej klasę ( rycerz, łowca, mag, łotr) Postać zdobywa także punkty doświadczenia dzięki którym, można ją rozwijać w kilku kategoriach (siła, zręczność mądrość itp.)

 Wydobywamy surowce ( ścinamy drzewa, zbieramy żelazo, węgiel itp.) przy których pomocy możemy budować co tylko chcemy, bądź tworzyć coraz to lepszy ekwipunek dla naszego protagonisty (zbroje, miecze łuki, różdżki itp.), istnieje możliwość tworzenia czarów które są bardzo pomocne w naszych przygodach.

 Posiada tryb współpracy dzięki czemu możecie zagrać z drugą osobą na jednym ekranie lub przez internet. Jest możliwość wspólnej gry na różnych urządzeniach ponieważ jest w pełni cross platformowa.

 Wizualnie gra prezentuje się naprawdę ładnie posiada kreskówkową kolorową grafikę, zabawnie wykonane postacie oraz animacje na przyzwoitym poziomie. Mamy możliwość oglądania świata z oczu postaci lub z za pleców. Muzyka w grze mimo że nie ma za dużo utworów jej naprawdę przyjemna w odbiorze.

 To jeden z tych tytułów przy których lubimy z Dorotą spędzać wieczory, wspólne eksplorowanie, budowanie oraz przygody bywają naprawdę zabawne 😊

Gra jest dostępna na platformę PC, Xbox One, PlayStation 4, iOS, Android oraz Switch


III. Wargroove Strategiczna gra turowa czerpiąca swoje wzorce z dorobku takich gier jak Advance Wars czy Fire Emblem, jej premiera odbyła się na początku 2019 roku.

 Rozrywka jest prowadzona turowo na mapie podzielonej na pola wodne oraz lądowe. Przemieszczamy jednostki, zajmujemy strategiczne punkty na mapie, gromadzimy surowce do zakupu kolejnych jednostek oraz walczymy. Do dyspozycji mamy szeroki asortyment jednostek które pomogą nam w pokonaniu przeciwnika. Mamy do dyspozycji piechotę, machiny oblężnicze oraz potężne golemy itp. Ważną rolę odgrywają dowódcy których pokonanie kończy starcie, mają oni umiejętności specjalne dzięki którym można odmienić losy całego starcia( tzw. Groove). Umiejętne wykorzystanie surowców, jednostek oraz dowódców stanowi klucz do zwycięstwa. Gra posiada także rozbudowany edytor map.

 Posiada kampanię która jest jej trzonem możliwość gry samemu w trybie arcadowym, jak i współną zabawę na jednym urządzeniu czy też przez internet.

Posiada barwną pixelową grafikę oraz naprawdę zagrzewającą do boju muzykę 😊

 Myślę że przypadła nam do gustu gdyż przypomina stare dobre gry z czasów naszego dzieciństwa, cóż.. ah.. ten sentyment. Tak czy siak warto uwierzcie mi 😉 !

Gra jest dostępna na platformę PC, Xbox One, Playstation 4 oraz SwitchIV. For the King
 Jest to gra łącząca charakterystyczne elementy strategii, jRPG oraz Roguelike’ów. Swoją premierę miała w 2018 roku, twórcy cały czas ją rozwija.

 Obejmujemy kontrolę nad śmiałkami którzy starają się uratować krainę przed zagrażającym jej niebezpieczeństwem. Przed rozpoczęciem wybieramy klasę postaci oraz jej wygląd. W grze poruszamy się po świecie w turach na mapie podzielonej na hexy, na zmianę z drugą osobą wykonując ruchy. Możemy się przemieszczać na Lądzie jak i na wodzie są też osady w których kupimy wyposażenie czy też otrzymamy zadania. W krainie jest też mnóstwo przeciwników (na lądzie, w podziemiach oraz na wodzie). Starcia z nimi odbywają się w trybie turowym, a o ich powodzeniu decyduje umiejętne wykorzystanie umiejętności naszych postaci. Wszystkie wydarzenia oraz świat gry jest generowany w pełni losowo. Walkę ułatwiają przedmioty znajdywane w grze (zbroje, miecze itp.) oraz m.in. leczenie się przy pomocy ziół.

 Gra posiada ładną trójwymiarową grafikę opartą na poligonach, która jest porządnie zaanimowana, oraz posiada dobrze uzupełniającą klimat ścieżkę dźwiękową.

 W grze można się bawić w pojedynkę jak i w kilka osób ( polecam to drugie gra dużo na tym zyskuje ) istnieje możliwość gry przez internet.

 Z Dorotą świetnie się przy tym bawimy współpraca wymaga dobrej komunikacji między nami co myślę że działa na plus 😊 !

Gra jest dostępna na PC, Xbox One, PlayStation 4, oraz Switch

V. Seria Worms Legendarnych robali nie trzeba nikomu przedstawiać 😊 Dla tych z was którzy nie mieli z tym styczności.. Jest to seria gier strategiczno-zręczościowa zapoczątkowana 1995 roku, do dziś powstają jej kolejne odsłony jedne są w 2D inne w 3D.

 Zasady gry są dość proste. Na losowo generowanych mapach stają przeciwko sobie dwie drużyny uroczych tytułowych robali, wygrywa ten kto pokona przeciwną drużynę przy pomocy naprawdę wymyślnego arsenału broni - wybuchające toalety, betonowy osioł itp. Bronie i ich zastosowanie bywają absurdalne a przy tym niesamowicie zabawne. W nowszych częściach serii mamy możliwość zmiany wyglądu naszej robaczej armii oraz dobrania jej okrzyków bojowych czy też stworzenia własnej broni drużynowej.

 Najważniejszym atutem gry jest granie ze znajomymi na jednej kanapie, daje to naprawdę dużo frajdy i śmiechu, oraz sprawdza się świetnie na spotkaniach z nimi. Jest też możliwość gry przez Internet ( Ale to nie to samo 😉 )

 Jak pisałem wcześniej jedne części są w 2D inne w 3D to co je łączy to kreskówkowa grafika oraz w pełni zniszczalny teren.

 Z Dorotą mamy odmienne zdania która części jest najlepsza, mimo to jesteśmy zgodni co do tego że każda to spora dawka humoru, oraz dobrze przemyślanej gry na rozluźnienie 😊


VI. Overcooked I i II
 Dość odmienna gra łącząca elementy gry akcji z grą kulinarną. Jej premiera odbyła się w 2016 roku, a części drugiej w 2018 roku.

 Musimy przygotowywać potrawy trzymając się receptury, oraz dostarczyć je w odpowiednie miejsca w kuchni. Wszystkie nasze akcje muszą być dobrze zaplanowane oraz przeprowadzone w odpowiednim czasie, jeżeli coś nie pójdzie po naszej myśli klienci tracą cierpliwość. W grze przyjdzie nam przygotowywać potrawy w naprawdę nietypowych dla restauracji miejscach, czasem jest to statek piratów, innym razem miejsca przypominające tor przeszkód. Poziomy są naprawdę zróżnicowane, oraz z czasem nabierają tempa.

 Jest to tytuł przeznaczony głównie do trybu kooperacji ( do czterech osób ), mimo to jest też możliwość gry samemu.

 Pod kątem audiowizualnym stoi na przyzwoitym poziomie 😊 całość jest miła dla oka oraz bajkowa. Posiada naprawdę fajne animacje (mimo że proste)

 Mi i Dorocie gra przypadła do gustu dobra współpraca oraz całkiem luźny styl gry gwarantuje naprawdę przyjemne popołudnie 😉

Gra jest dostępna na PC, Xbox One, Playstation 4, oraz Switch


VII.Divinity – Original Sin
 Jest to gra będąca częścią serii gier RPG „Divinity” zapoczątkowanej w 2002 roku. Jest prequalem części pierwszej. Swoją premierę miała w 2014 roku.

 Tytuł w sam raz dla osób ceniących klasykę gatunku RPG , jest to gra zmuszająca do myślenia i nie mówi nam wprost co mamy robić, dzięki czemu nigdy nie jest nudno. Każdy problem napotkany w grze rozwiązujemy samodzielnie. Przed rozpoczęciem tworzymy postacie nadajemy im cechy itp. Możliwości mamy wiele, możemy wybrać jedną z klas domyślnych lub pokusić się o własne kombinacje. W późniejszych etapach gry nic nie stoi na przeszkodzie by zmienić naszą postać np. z czarodzieja w wojownika itp. Każda z klas ma inne umiejętności dla przykładu grając łotrzykiem bez problemu przejdziemy nie zauważeni (mimo to polecam rozwijać postacie w sposób przemyślany 😉 ). W trakcie przygody możemy wynająć towarzyszy cechujących się różnymi umiejętnościami. System walki jest turowy oraz wymaga dobrze przemyślanej taktyki. Mamy też możliwość wchodzenia w różne miejsca, zbierania przedmiotów (możemy podnieść co tylko chcemy) oraz wykonywania zadań dla postaci niezależnych. Gra nie jest liniowa co rzuca się w oczy od początku rozrywki, gdzie przy pomocy odpowiednio poprowadzonych dialogów sami tworzymy fabułę.

Divinity – Orginal Sin oferuje możliwość gry samemu bądź wspólnie z drugą osobą

 Gra nawet jak na dzień dzisiejszy cechuje się świetną grafiką oraz wspaniałym światem który naprawdę tętni życiem. Oprawa dźwiękowa stoi na najwyższym poziomie. Tytuł starcza na 80-100h zabawy 😉

 Moim zdaniem nawet jeżeli z początku jest to gra skomplikowana, można ją szybko opanować co szczerze polecam nawet dla poznania fabuły i świata „Divinity” gdyż jest naprawdę świetny!

 Do tego stopnia, że przymierzamy się do powtórnego przejścia gry prowadząc wątki inaczej niż poprzednio 😉

Gra jest dostępna na PC, Xbox One oraz Playstation 4


VIII. F1 Race Stars Jest rodzinną grą wyścigową na licencji Formuły 1. Mamy możliwość sterowania prawdziwymi bolidami oraz wcielenia się w znanych z kierowców. Gra swoja premierę miała w 2012 roku.

 W grze sterujemy miniaturowymi bolidami z logami prawdziwych marek tj. McLarren itp. Tory wyścigowe są wzorowane na tych prawdziwych z tą różnicą że znajdziemy na nich pętle, kolce, czy nawet korkociągi. Na trasie znajdują się też różne wspomagacze (tarcze ochronne, rakiety itp.). Nasz samochodzik może w trakcie wyścigu ulec uszkodzeniu co znacznie go spowalnia, i tak jak w prawdziwych wyścigach tego typu istnieje możliwość naprawy w boxie oraz przy okazji uzupełnienia paliwa.

Gra jest niesamowicie barwna i wesoła, posiada mnóstwo tras, oraz bardzo dobry model jazdy.

 Naprawdę ją polecam! :D nie jest to tytuł zbyt wymagający ( dział nawet na starym laptopie) a przyjemność z gry w szczególności z drugą osobą jest miodna ! 😉 jeżeli kojarzycie Mario Kart i macie z tym dobre wspomnienia jak ja tym bardziej to dla Was 😊!

Gra jest dostępna na PC, Xbox 360, oraz Playstation 3


IX. CupHead Dwuwymiarowa gra akcji stylizowana na stare filmy rysunkowe. Wcielamy się w niej w postać uzależnioną od hazardu która przegrywa własną duszę z diabłem. Gra miała premierę w 2017 roku, na 2019 jest planowany dodatek.

 Gra łączy elementy platformówki z bijatyką. Toczymy w niej pojedynki z bossami, jeden na jeden przy użyciu przeróżnego uzbrojenia. Każdy przeciwnik ma własny styl walki oraz dynamiczną sztuczną inteligencję, więc jeżeli chcemy go pokonać nie wystarczy nauczyć się jego ruchów. Podczas gry bohater może mieć różne stroje z czego każdy zapewnia mu inne premie. CupHead cechuje bardzo wysoki poziom trudności mimo to można podejmować próby pokonania oponentów cały czas gdyż nie jesteśmy w żaden sposób karani za przegraną.

 Wizualnie i pod kontem humoru prezentuje się zupełnie jak animacja z lat 30-tych ubiegłego wieku co robi świetne wrażenie. Cała gra została ręcznie narysowana co zasługuje na uznanie.

Gra oferuje tryb kooperacji jak i możliwość gry w pojedynkę.

 Polecam z całego serca! 😉 jeżeli lubicie wyzwania 😊 z Dorotą gdy pierwszy raz w nią zagraliśmy myśleliśmy że to jakaś stara animacja Disneya, cóż daliśmy się nabrać :D


Gra jest dostępna na PC, Xbox One oraz Switch


X. Never Alone Gra łącząca elementy platformowe z logicznymi. Premierę miała w 2014 roku oraz na urządzenia mobilna w 2016 roku. Gra przedstawia mityczny świat ludu Inuitów. Bohaterem gry jest mała dziewczyna pochodząca z jednego z plemion tego ludu, która wraz z białym lisem podróżuje po ośnieżonej krainie. Twóry gry by było to doświadczenie jak najbardziej autentyczne zaangażowali do projektów współczesnych członków tych plemion jako konsultatntów. W trakcie gry unikamy pułapek, walczymy oraz rozwiązujemy zagadki. Czasem by rozwiązać niektóre problemy trzeba przełączać się między dziewczynką a lisem. 


W grze dostępny jest także po za trybem dla pojedynczego gracza tryb kooperacyjny. 

 Grafika gry jest przedstawiona w bardzo ładnym 3D z perspektywy charakterystycznej dla gier 2D. Ścieżka dźwiękowa nagrana jest na podstawie tradycyjnej muzyki Inuitów co nadaje całości klimatu. W grze zadbano także o to by dialogi były prowadzone w języku tego ludu, do naszej dyspozycji żebyśmy mogli je zrozumieć dodano napisy. 

Gra jest dostępna na PC, Xbox One, Playstation 4, Android, iOS oraz WiiU 


Pierwszą styczność z grą miałem na tablecie co było o tyle dziwne że nie przepadam za urządzeniami mobilnymi, mimo to od razu mnie urzekła zresztą nie tylko mnie gdyż Dorota spędziła przy niej więcej czasu 😉. Uważam że jest to sporo ukłon w stronę ludów północnych Indian 😊!


10 gier video dla dwojga


Dobrych gier jest znacznie więcej. 😊 Zdecydowałem się na te, bo przy nich najlepiej do tej pory się razem bawiliśmy. 😉 Jeżeli macie jakieś ulubione tytuły dla dwóch osób, bądź grywacie w coś ze swoją drugą połówką, śmiało się tym podzielcie :D! Patryk 😊

2 komentarze:

Copyright © Vege Time , Blogger