30 sierpnia

Green News - Świat płonie, zmiany klimatyczne i POLSKA #bezplastiku


 
Green News
 Dziś kolejne zestawienie ciekawszych wiadomości na temat ekologii naszej planety.
Zapraszam Was do zapoznania się z poniższymi tematami 😉 !

 
Image from rawpixel.com

Poważne pożary na świecie

Zaczęło się na początku czerwca i trwa nadal. Pożary zaczęły się pojawiać w momencie kiedy zaczęto odnotowywać rekordowe temperatury na całym świecie. Pokrywa lodowa w niektórych miejscach zaczęła się topić dużo wcześniej niż zwykle. Obszary które zostały odsłonięte z lodu zaczęły wysychać i stały się podatne na pożary. Najpierw padło na Alaskę oraz Syberię, teraz masowo płoną lasy Amazonii oraz Afryki. Jest to bardzo niebezpieczne dla nas samych gdyż oznacza to wzrost temperatur, podwyższenie poziomu wody oraz o wiele mniejszą produkcję tlenu, którym oddychamy.

Źródła:

W Szwecji otworzono galerię, w której można kupić rzeczy z drugiej ręki

W miejscowości o nazwie Eskilstuna istnieje magazyn, w którym pracownicy sprawdzają rzeczy niepotrzebne i popsute pod kątem tego czy da się je używać i naprawić. Następnie przedmioty są przekazywane do sklepów, gdzie są wystawiane. Galerię, o której mowa założono w 2015 roku. Obecnie zrzesza coraz więcej ludzi, a pomysł był tak dobry, że powstają podobne galerie w USA i Finlandii.

Źródła:

Image from rawpixel.com

Watykan rezygnuje z plastiku

Jakiś czasu temu w Watykanie wprowadzono zakaz używania plastiku. Całą akcję zaczęto w 2016 roku. Do 2020 roku jedno z najmniejszych państw świata zamierza być całkowicie wolne od tego typu odpadów. Jak na razie segregowanych jest 98 % odpadów. Odpady mokre i pozostałości po krzewach liście itp. są przerabiane na kompost. Pod tym kontem Watykan jest jak najbardziej wzorem dla innym Europejskich miast.

Źródła:

Kirgistan przechodzi na 100% ekologiczne rolnictwo

Kirgistan zamierza w ciągu 10 lat przejść na 100% ekologiczne rolnictwo. Zgodnie z rozporządzenie rolnikom nie będzie wolno stosować agrochemikaliów, pestycydów, substancji syntetycznych, hormonów, regulatorów wzrostu, dodatków paszowych, GMO, wraz z importem i sprzedażą. Od 2014 roku jest to jeden z pierwszych krajów który zakazał GMO. Jest to najbardziej otwarty kraj spośród krajów Azji środkowej. Jest to kraj demokratyczny, wolnorynkowy i bezpieczny.

Źródła:

Image from rawpixel.com


Jadalne worki jako siatki

Studenci z Londynu wymyślili alternatywę dla plastikowych butelek. Jadalne butelki Ooho wykonaną z membrany, czyli alg brunatnic i chlorku wapnia. Opakowanie można spożyć lub po prostu bez obaw wyrzucić. Koszt wykonania takiego opakowania to zaledwie 2 centy. Woreczki tego typu mają być promowane wśród sportowców zamiast tradycyjnych butelek.

Źródła:
Najnowsze badania opublikowane przez „Nature Communications” stwierdzają, że zmiany klimatyczne jakie zaszły na naszej planecie przewyższają zdolność adopcyjną zwierząt. Tworzy to dla nich zagrożenie, nawet dla gatunków najbardziej pospolitych.

Źródło:

Image from rawpixel.com


Zmiany klimatyczne, a produkcja plastiku

Porozumienie paryskie zakłada żeby zatrzymać zmian klimatyczne na 2 poziomie, względem epoki przed przemysłowej. Aby miało to miejsce ludzie muszą ograniczyć produkcje produktów plastikowych do absolutnego minimum bądź zrezygnować z tego całkowicie. Zapominamy często o tym, że pozyskuje się go z rafinowanej ropy. Sama produkcja plastiku wydziela do atmosfery 56 mld emisji czyli 10-15 % budżetu węglowego. Warto pamiętać że emisja zaczyna się od wydobycia paliw oraz transporcie, a kończy długotrwałą degradacją w środowisku naturalnym.

Źródło:

Pepsi zastąpi plastikowe opakowania puszkami

Firma PepsiCo poinformowała że rezygnuje ze sprzedawania wody „Aquafina” w plastikowych butelkach, zamiast tego będzie ona dostępna w aluminiowych puszkach. Pepsi do 2025 roku chce sprzedawać wszystkie swoje napoje w opakowaniach poddawalnych w 100% recyklingowi. Początkowo tego typu dystrybucja planowana jest tylko dla punktów gastronomicznych oraz małych sklepów.

Źródła:

GREENPEACE POLSKA #BEZPLASTIKU


Akcja Polska #Bezplastiku

GreenPeace zorganizował akcję POLSKA #BEZPLASTIKU
Polega ona na wezwaniu polskiego rządu do wprowadzenia przepisów ograniczających stosowanie jednorazowego plastiku. Koniec ze zrzucaniem na konsumentów odpowiedzialności za plastikowe śmieci. Zażądajmy skutecznych rozwiązań systemowych.

TU możecie podpisać petycję


Patryk 😊


    

4 komentarze:

 1. Kiedyś może tych wszystkich plastików wreszcie się pozbędziemy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bądźmy dobrej myśli :) ! Cały czas powstają różne inicjatywy w tym kierunku wiec coś się dzieje ;)

   Usuń
 2. Pożary na świecie są bardzo smucące :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :( Mimo to myślmy pozytywnie i starajmy się dbać o naszą planetę nigdy nie jest za późno! :)

   Usuń

Copyright © Vege Time , Blogger