02 stycznia

Eko podsumowanie 2019 roku

Eko podsumowanie 2019 roku
Image from 
rawpixel.com


Rok 2019 niewątpliwie był dla ekologii dość istotny. Wydarzyło się wiele pozytywnych rzeczy, które odmienią nasze życie jak i być może los naszej planety. Wobec tego postanowiłem wymienić kilka z nich oraz zachęcić również i Was do dalszego działania w tę stronę w roku 2020! 😊

Image from rawpixel.com

             Filozofia Zero Waste

Warto zacząć od tego, że był to fantastyczny rok dla tej filozofii. Stała się ona jednym z najgorętszych tematów 2019 roku. Pojawiło się mnóstwo publikacji, książek, wypowiedzi w mediach społecznościowych oraz branżowych. Dzięki przekazowi tej filozofii pojawiło się wiele produktów wielokrotnego użytku, ludzie zaczęli nosi własne kubki do kawiarni czy torby na zakupy. Dzięki tej inicjatywie śmieci przestają być tak poważnym społecznym problem jak do tej pory.

Image from rawpixel.com

     Usuwanie śmieci z Pacyfiku „The Ocean CleanUp”

Jak już jesteśmy przy temacie radzenia sobie ze śmieciami warto wspomnieć o programie fundacji Bayana Slata 25-latka z Niderlandów, który wypowiedział wojnę plamie śmieci wielkości USA. Program ma na celu łapanie w sieci odpadów, następnie transportowanie je na ląd, by wykorzystać je do powtórnego użytku. Przychody z tego mają posłużyć dalszemu rozwojowi tego jak że ambitnego projektu. Każde takie ramie z siatką ma 610 metrów. Do tej pory zgromadzono 60 worków śmieci, jak twierdzi pomysłodawca w ciągu 5 lat wyspa śmieci zmaleje o połowę. Uważam że to świetny pomysł, który pokazuje, że nie trzeba reprezentować żadnego rządu ani być bogatym by stworzyć coś dającego nadzieję na lepsze jutro. Czasem wystarczy trochę własnej inicjatywy i samozaparcia! 😉

Image from rawpixel.com

         Nowy przepis w UE

Dobrą informacją tyczącą się minionego roku jest również nowy przepis Unii Europejskiej traktujący o zakazie plastikowych kubków, sztućców czy słomek jak i wielu innych rzeczy jednorazowych wykonanych z tego tworzywa. Przepis w najbliższych latach ma wejść w życie, póki co jest poparty przez Parlament Europejski. Trzymam kciuki by się udało, gdyż będzie to naprawdę rewolucyjna zmiana! :D

Image from rawpixel.com

           Wspieranie ekologii przez znanych ludzi

Warto też wspomnieć o wkładzie znanych ludzi w działalność na korzyć naszej planety. Jednym z takich przykładów jest Leonadro Dicaprio, który przekazał 5 milionów dolarów na Amazonie. Sam aktor ma fundacje Earth Alliance zajmującą się ratowaniem ekosystemów.

Image from rawpixel.com

           Duże korporacje zmieniają się

W 2018 roku firma LEGO zapowiedziała ze rezygnuje z plastiku, niestety jak twierdzi prezes firmy nie jest to do końca możliwe. Problem polega na tym że klocki z trzciny nie są do końca biodegradowalne. Mimo to firma chce świadomie podchodzić do spraw związanych z produkcją. Jak twierdzi póki co będą wytwarzać w pełni recyglingowalne oraz pochodzące z powtórnego przetworzenia opakowania.  
McDonald’s też chce dorzucić swoje parę groszy  od siebie, na początku 2019 roku sieć restauracji zaczęła testować papierowe słomki. Wobec tej firmy również pojawił się protest, który sprzeciwia się dodawaniu plastikowych zabawek do zestawów dla dzieci. Inicjatywa skierowana jest zarówno do McDonald’s jak i Burger King. Warto też wspomnieć o firmie Adidas która z recyklingowalnego plastiku robi buty. W sumie do tej pory łącznie zaczęło się zmieniać ponad 25 firm, zdecydowanie jest to pozytywna informacja. 😊

Image from rawpixel.com

            Beyond Meat

Restauracje z fastfood’ami zaczęły dawać do swoich burgerów sztuczne mięso, sam pomysł został dość ciepło przyjęty. Sam smak takiego burgera w niczym nie jest gorszy niż te zwykłe. Tego typu dania można spotkać w McDonald’s, Burger King czy Pizza Hut. Planowane jest też by zastąpiło ono całkowicie mięso co niewątpliwie przełoży się pozytywnie na środowisko naszej planety.

Image from rawpixel.com

           Watykan wolny od plastiku

Pisałem o tym w TYM poście i dalej uważam, że to jedno z ważniejszych „eko wydarzeń 2019 roku” 😊 Naprawdę cieszy mnie to, że najmniejsze państwo świata zapowiedziało, że chce być bez emisyjne oraz zrezygnować z 98% plastiku. Warto też uwzględnić fakt, że Watykan sam sobie produkuje żywność oraz jest w pełni samo wystarczalny. Myślę, że pod tym kątem powinien być to przykład dla innych państw Europy i nie tylko.


Image from rawpixel.com

           Słuchawki z grzybów

Firma Korvaa stworzyła słuchawki, które zamiast być zrobione z plastiku, skóry itp. Wykonane są z grzybów. Do ich stworzenia użyto bio plastiku oraz drobno ustrojów. Jest to o tyle rewolucyjna zmiana, że  dzięki niej w przyszłości możliwe będzie nie korzystanie z plastiku przy wyrobie elektroniki. Na razie pozostaje trzymać kciuki by inne firmy poszły za tym przykładałem.


Image from rawpixel.com

           Opony bez powietrza

Sama koncepcja takiej opon nie jest nowa,  sam pomysł ma ponad dekadę (co ciekawe pierwsze takie inicjatywy podejmowano już XIX wieku). Opona składa się z aluminiowej obręczy, a zamiast wypełnienia powietrzem zastosowano szprychy, ich zadaniem jest utrzymać masę pojazdu jak i utrzymać te same osiągi co przy standardowej oponie. Zaletą jaka płynie z tych opon jest fakt, że są nie przemijalne oraz dostosowują się do każdej powierzchni. Dla ekologii oznacza to że dzięki tej innowacji znacznie ma się zmniejszyć roczna liczba wymiany opon (aż o ponad 200 milionów).

Image from rawpixel.com

         Vlovo wypożycza choinki na święta

Firma Volvo zachęcała tym roku do spędzenia świąt bardziej ekologicznie. W wybranych salonach w dniach 19-23 grudnia, można było wypożyczyć żywą choinkę w doniczce po czym do 8 stycznia należy ją zwrócić. Następnie choinka zostanie zasadzona w lesie. Warto też wspomnieć, że producent samochodów za każde 1 drzewo zobowiązał się sadzić 10 następnych. Cała inicjatywa ma na celu zalesienie większej ilości terenów co przekłada się na większą produkcję tlenu. Volvo organizowało już tego typu wydarzenia kliku krotnie. W tym roku pomysł spotkał się z aprobatą ambasadora Szwecji, który stwierdzi, że pomysł jest prosty a przy tym ciepły, radosny i rodzinny.


                Jak widać ubiegły rok był naprawdę ciekawy, działo się też o wiele więcej dobrych inicjatyw tego typu myślę, że książki można by było pisać haha 😊 Pozostaje mi życzyć Wam udanego roku 2020 i kto wie może i wy coś zmienicie na lepsze czego wam z całego serca życzę! :D

Patryk 😊
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Vege Time , Blogger