02 marca

Green News - dofinansowania ekologii, topniejąca Antarktyda, mięso ze szpinaku


   
Green News
Rok 2020 trwa, a wraz z nim przybywa kolejnych wydarzeń. Ekologia nie próżnuje. 😉 Poniżej mam dla Was kolejne zestawienie najciekawszych jak dotąd wydarzeń z tym związanych! :D

 
rawpixel
Szef Amazon Jeff Bezos dał grant w wysokości 10 miliardów $ na ekologię.


   Pieniądze mają być przeznaczone na badania naukowe oraz działalność aktywistów. Ma to na celu rozwinięcie już istniejących działań na rzecz ekologii jak i pojawienie się nowych rozwiązań, które będą miały na celu walkę z dewastującym wpływem zmian klimatycznych na naszą planetę. Jak twierdzi Jeff Bezos dystrybucja pieniędzy z funduszu Bezos Earth Fund rozpocznie się latem tego roku. Podkreślił również, że walka będzie wymagać współdzielenia organizacji międzynarodowych, państw narodowych, wielkich koncernów, małych firm oraz pojedynczych ludzi. Wcześniej na cele ekologiczne równie spore sumy przeznaczyli m.in. Bill Gates, Michael Bloomberg oraz Tom Steyer.

 
rawpixel
W Warszawskim Centrum Nauki Kopernik wyhodowano sztuczne mięso kurczaka.


   Dyrektor centrum nauki Robert Frimhofer inaugurując festiwal „Przemiany” skosztował liść szpinaku, na którym wyhodowano komórki kurczaka. Stanisław Łobuziak, który opracował ten unikalny przysmak opisał jaki smak ma potrawa. Jak twierdzi ma konsystencję wodorostów oraz lekko słodkawy posmak. Nie czuć w nim szpinaku oraz smaku kurczaka, według niego jest to zupełnie nowy smak. Zaletą tego jest to, że hodowla takiego mięsa trwa tylko 3 tygodnie. Nie trzeba też przeprowadzać uboju zwierząt, wystarczy pobrać od nich próbki wielkości główki szpilki. Wyhodowane tak liście można oglądać w Warszawskim laboratorium do 6 października 2020r. Spróbowanie ich nie jest możliwe, gdyż Polskie przepisy nie określają spożycia takich potraw przez ludzi.


 
rawpixel

W Rossmanie w Czechach można nalać żel do własnego wielorazowego opakowania.


   Firma zmierza w stronę zero waste w 10 drogeriach w Czechach jest możliwość wlewania płynów bezpośrednio do wielorazowych butelek. Projekt powstał we współpracy z firmą Henkel. Specjalnie  kupione butelki można napełnić płynem do prania i pielęgnacji domu jak i żelami do ciała. Póki co nie wiadomo czy usługa pojawi się w Polsce. Na razie wszystko wskazuje na to, że rozwiązanie zyskuje na popularności. Twórcy projektu zapowiadają, że w przyszłości trafią do niego także kosmetyki.

 
rawpixel
Wiatr i słońce dostarczyły więcej prądu niż węgiel.


    Po raz pierwszy na terenie UE prąd produkowany przez węgiel jest mniejszy niż przez źródła ekologiczne. W raporcie podano, że zużycie energii elektrycznej spadło o 1,7% ( -56 TWh) dzięki temu popyt na energię jest równy stanowi z 2015 roku. Zwrócono uwagę że jeszcze parę lat temu w UE produkowano więcej energii z węgla. W latach 2010 – 2019 udział węgla w energetyce spadł 10 % natomiast farmy wiatrowe i panele słoneczne wzrosły o 13 %. Szacunkowo w 2019 roku moc instalacji wiatrowych zwiększyła się o 14 GW, a instalacji słonecznych o kolejne 17 GW, czyli dwa razy tyle co rok wcześniej. Doprowadziło to do tego, że udział węgla w energetyce spadł aż o 24 % ,co przełożyło się do spadku emisji 12% CO2 (120 mln ton) to największy taki spadek od 1990 roku.

rawpixel

 Wysokie Temperatury na Antarktydzie powodują kolejne roztopy lodu i śniegu.


   6 lutego 2020 roku temperatury na Antarktydzie przekroczyła 18 stopni Celsjusza, tak samo ciepło było tego dnia w Los Angeles. Fala ciepła spowodowała gwałtowne topnienie lodowców. Podczas ocieplenia 1,5 km2 powierzchni zostało nasycone wodą. Nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca na Antarktydzie. Mimo, że to wydarzenie nie jest aż tak znaczące trzeba wziąć pod uwagę, że takie wydarzenia dzieją się coraz częściej.
 
rawpixel

Michael Mann wzywa do mobilizacji jak w przypadku wojny światowej, by walczyć ze zmianami klimatycznymi.


   Według uczonego USA powinny podjąć natychmiastowe działania mające na celu przeciwdziałanie zmianą klimatu. W jego słowach było bardzo dużo krytyki wobec Donalda Trumpa, który wycofał się z planu czystej energii utworzonego za kadencji Baraka Obamy, przy czym Trump znowu faworyzuje rolę paliw kopalnianych. Zdaniem Manna dalsza ignorancja doprowadzi do katastrofy klimatycznej. Niektórzy naukowy twierdzą nawet, że zmian klimatycznych nie da się już zatrzymać, możemy co najwyżej przygotować się na kryzys, jaki z tego wyjdzie. Bardzo dużo badań wskazuje, że nasz gatunek zaczyna wręcz wymierać na wskutek spowodowanych przez nas zmian. Według tych opinii szczyt zmian klimatycznych nastąpili w 2030 r. jak się tak stanie średnia temperatura na Ziemi wzrośnie o 3 stopnie do 2100 r., susze będą coraz gwałtowniejsze, a pogoda coraz bardziej chwiejna. Przez co pojawią się coraz większe problemy z produkcją żywności ( już teraz możemy zaobserwować jej rosnące ceny) oraz z transportem morskim. Dalsze zmiany na naszej planecie zaognią kolejne konflikty oraz coraz szybsze rozpowszechnianie się chorób. Niestety apele takich ludzi jak Mann są często ignorowane przez społeczeństwo, co jest dość smutne..Warto pamiętać o tym, że to przyszłe pokolenia będą w tym żyć, a chyba nie taki świat chcemy im pozostawić.

 
rawpixel
 „Chłopi” Raymonda o Polsce 2050 roku o katastrofie klimatycznej.


   Platforma Storytel od niedawna ma w swojej ofercie tytuł „Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej”. Jest to słuchowisko autorstwa Cezarego Zbierzchowskiego powstało ono w oparciu o raport WWF „2050 Polska dla pokoleń” w projekt zaangażowano znanych polskich aktorów takich jak Marcin Dorociński, Magdalena Popławska. Eksperci z WWF są zgodni co tego, że jeżeli dzisiejszy stan rzeczy nie ulegnie poprawie warunki życia w Polsce w drugiej połowie XXI wieku będę katastrofalne. Do tego czasu przyjdzie nam żyć w kraju gdzie z powodu różnych klęsk klimatycznych oraz zanieczyszczeń powietrza będzie umierać 46 tys. Obywateli rocznie. Powodów do optymizmu jest tu nie wiele bowiem WWF zmiany te przyśpieszać będą coraz bardziej. Natomiast czy będzie to nasza codzienność zależy to tylko od nas samych i naszej postawy. Tak więc platforma Storytel postanowiła zaprosić Cezarego Zwierzchowskiego autora m.in. „Holocaust F” by stworzyć słuchowisko oparte o raport WWF. Słuchowisku jest podzielona na 12 miesięcy, gdzie każdy rozdział opisuje jeden miesiąc. Każdy z rozdziałów opisuje historie bohaterów którym towarzyszą straszne zjawiska i klęski, źli ludzie oraz osobiste dylematy. Motywem łączącym słuchowisko z „Chłopami” jest walka o las, który ma być wycinany pod nowe budynki. „Chłopi 2050” są słuchowiskiem z wielkim rozmachem jak i uświadamiającym, że gdy poniesiemy odpowiedzialność za nasze czyny i nauczymy się szanować otoczenie tylko wtedy ocalimy nasz dom. Sami się przekonajcie odsłuchując słuchowisko „Chłopi 2050” na Storytel 😉 ! (TU podaję link - pierwsze w 2tyg. są darmowe 😊 )


Patryk :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Vege Time , Blogger