27 kwietnia

10 idealnych gier na kwarantannę

  


   Epidemia nie odpuszcza, wszyscy pewnie jesteśmy już nią zmęczeni. Aby umilić Wam ten okres postanowiłem przyszykować listę gier komputerowych, w które warto zagrać w tym trudnym czasie. :) W dalszej części posta, znajdziecie listę tytułów, które mam nadzieję, że się Wam spodobają. Wszystkie z nich mają ładną grafikę, ciekawa mechanikę, a nawet porywczą fabułą na długie godziny :) !


1. Bomber Crew


Producent: Runner Duck
Wydawca: Curvie Digital
Data wydania: 19.10.2017r
Platformy: PlayStation 4, Mintendo Switch, Xbox one, Microsoft Windows, Linux, macOS, Mac OS


Bomber Crew świetnie łączy ze sobą gatunek symulacyjny oraz grę strategiczną z elementami RPG. Wcielamy się w niej w rolę dowódcy bombowca z czasów II Wojny Światowej. Jest to debiutancki projekt studia Runner Duck.

Rozgrywka jest podzielona na dwie części. Pierwszą z nich jest nasza baza, w której pozyskujemy nowych rekrutów. Rekruci wraz z postępami są awansowani, a co za tym idzie coraz skuteczniejsi w boju. Każdy z rekrutów posiada unikatowe zdolności oraz pewne małe detale. Rekrutować będziemy m.in. Pilotów, strzelców, mechaników itp. Możemy dbać także o ekwipunek naszych podwładnych zakupując za zebrane pieniądze z misji coraz to ciekawsze umundurowanie. Warto pamiętać, że gdy któryś z nich zginie w trakcie zadania śmierć pozostaje nieodwracalna. Za zebrane fundusze możemy również ulepszać nasz bombowiec w coraz to lepszy pancerz czy broń. Można też zmienić mu kolorystkę a nawet nadać własne logo. :)

Druga część gry to akcja w powietrzu. W tej części zarządzamy załogą, zasobami paliwa oraz bierzemy udział w walce z wrogiem. Chłodna ocena sytuacji jak i umiejętna walka z wrogiem decyduje o pomyślnym zrealizowaniu celu misji. Po za ostrzeliwaniem wroga możemy zrzucać bomby na cele czy też robić zdjęcia wywiadowcze. Warto zaznaczyć, że powinniśmy być czujni od momentu startu bombowca aż do jego lądowania.

Mimo, że gra ukazuje dość poważnie tematykę wojenną oraz jest pewnego rodzaju hołdem dla załóg bombowców to posada miłą rysunkową grafikę 3D w pastelowych barwach. Na uwagę zasługuje również dynamiczny system uszkodzeń. Przykładowo odpadające silniki czy dziurawiące się poszycie określają stan naszego samolotu.

Poza kampanią oryginalną oraz opcjonalną z dodatku, w grze dostępny jest także tryb arcadowy, w którym musimy jak najdłużej przetrwać.

Dla tych co lubią akcję, trochę zarządzania oraz szybkie myślenie jak i klimaty wojenne to pozycja obowiązkowa! :)
2. Northgard


Producent: Shiro Games
Wydawca: Shiro Games
Data wydania:07.03.2018r.
Platformy: PlayStation 4, Mintendo Switch, Xbox one, Microsoft Windows, Linux, macOS, Mac OS

Northgard to gra strategiczna czasu rzeczywistego (RTS) osadzona w świecie skandynawskiej mitologii. Grę stworzyło francuskie studio Shiro Games. Prowadzimy w niej swój klan wikingów do dominacji nad tajemniczą krainą zwaną Northgardem.

Jednym z aspektów odróżniających tę pozycję od innych gier z gatunku RTS są elementy survivalowe czy zdobywanie prowincji. Akcja gry umiejscowiona jest na dalekiej północy dlatego twórcy wpadli na pomysł by surowce, które zbieramy (drewno, żywność, złoto) nie tylko służyły do rozbudowy naszej wioski. Pozyskiwane surowce są zużywane przez naszych obywateli np. Drewno na opał. Zimą ich zużycie wzrasta przez co produkcja jest mniejsza.

Mogą się zdarzyć sytuacje, w których nasze surowce są ujemne, wówczas nasi poddani mogą głodować, a nawet zamarzać. Dodatkowym czynnikiem, o który musimy dbać jest zadowolenie naszych poddanych. Nie lubią oni gdy jest ich za dużo, lub jeżeli mamy za dużo rannych. Mamy możliwość poszerzenia sławy naszego klanu, dzięki czemu osadnicy są nieco szczęśliwsi. Im sławniejszy jest nasz klan tym wyższy tytuł podsiadamy co przekłada się na coraz lepsze profity dla klanu. Możemy także pozyskiwać tzw.folklor czyli naukę dzięki czemu nasz klan uczy się nowych technik przetrwania. Musimy też wystrzegać się zagrożeń naturalnych t. j. zarazy, pożary itp. Ważne też żebyśmy dbali o bezpieczeństwo naszych granic w razie ataku z zewnątrz. Tak więc musimy stworzyć stabilną gospodarkę dzięki czemu będziemy mogli prowadzić podboje oraz się bronić przed tymi zagrożeniami.

 Nim zaczniemy poszerzać nasze granice trzeba jeszcze wybudować obóz zwiadowczy i wy rekrutować zwiadowce, który będzie odkrywał pobliskie ziemie. Podboje prowadzimy przy pomocy naszych wojaków których pozyskujemy z obozów szkoleniowych. Wystarczy, że skierujemy do obozu szkoleniowego osadnika oraz wydamy odpowiednią ilość złota, ( o ile je mamy ;) a ten chwyci za broń.  Nie ma tu bitew na dużą skalę ograniczają się one do starć małych grup wojaków.
W grze występuje kilka typów jednostek a każdy z klanów ma swoich bohaterów o unikatowych umiejętnościach. Jednostki możemy wysłać, by te podbiły pobliskie prowincję. Prowincje są  chronione przez mityczne potwory lub dzikie zwierzęta. Czasem prowincje mają skarby chronione przez różne stworzenia. Możemy w nich trafić na neutralne frakcje, które można zniszczyć lub wejść z nimi przymierze dzięki czemu mogą do nas dołączyć. Więc warto się odpowiednio przygotować przed taką wyprawą oraz zastanowić na kolejnością podbojów, gdyż może to się przełożyć na ekonomię naszej osady. Można także podbijać prowincje innych klanów lub próbować się z nimi dogadać poprzez handel.

Każda prowincja charakteryzuje się odmiennymi możliwościami. W jednych możemy zbudować obozy myśliwych w innych są pola uprawne a czasem lasy. Dla przykładu w lasach produkcja drewna jest wyższa niż normalnie. Natomiast żywność możemy produkować na np. Na polach uprawnych. Warto tu zaznaczyć że bezczynni osadnicy sami będą zbierać żywność nie ważne na jakim polu będą. Mimo to na polach specjalnych produkcja ta będzie wyższa o ile wybudujemy odpowiedni budynek oraz przydzielimy do niego osadnika. Czasem niektóre prowincje zawierają surowce specjalne t.j. kamienie czy żelazo. By je pozyskać trzeba zbudować kopalnię i jak zwykle przydzielić obywatela. Przy pomocy kamieni możemy usprawniać budynki, a dzięki żelazu mamy możliwość rekrutacji jednostek specjalnych oraz ulepszanie wyposażenia wojska (drużyny) czy też podwładnych.

W Northgard mamy cztery rodzaje zwycięstw poprzez dominację, handel, folklor, lub podbój. Tylko od nas zależy jaką drogą będziemy podążać. Mimo to warto tu zaznaczyć, że każdym z klanów gra się inaczej. Jeden klan będzie lepszy do walki, a inny do handlu co nie znaczy, że nie możemy wymyślić własnej taktyki grania każdym z nich. ;)

Gra jest cały czas rozwijana, co jakiś czas twórcy dodają nowe aktualizacje zawierające sporo nowości. Po za nowym contentem są dodawane nowe klany. Każdy klan włącznie z tymi podstawowymi jest zróżnicowany oraz odpowiednio zbalansowany między sobą. Warto tu zaznaczyć, że Northgard ma ładną nieco komiksową grafikę 3D w rzucie izometrycznym co niektórym kojarzącą się z serią The Settlers.

W grze mamy także dostępną kampanię będącą wprowadzeniem do gry, jak i tryb multiplayer.
Jeżeli lubicie Wikingów i ich mity, nietuzinkowe strategie, oraz survival jak najbardziej to gra dla Was polecam ;) !


3. Ancestors Legacy


Producent: Destructive Creations
Wydawca: 1C/ Cenega
Data wydania: 22.05.18r
Platformy: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows

   Kolejna na liście strategia czasu rzeczywistego. Ancestors Legacy to gra autorstwa polskiego studia Destructive Creations. Akcja gry została osadzona w realiach średniowiecza.

To co odróżnia tę pozycję od innych z jej gatunku jest fakt, że nie kierujemy tu pojedynczymi jednostkami, a oddziałami. Odziały różnią się zależnie od frakcji oraz między sobą umiejętnościami i uzbrojeniem , jedne mają łuki inne miecze itp. Ważnym elementem gry jest taktyka. Musimy wiedzieć, która jednostka lepiej sprawdza się na inną, mamy możliwość ukrywania naszych oddziałów i prowadzenia ataków z zaskoczenia.

Kolejną ciekawą rzeczą, o której warto wspomnieć to, że na nasze działania mają wpływ takie czynniki jak pogoda, pora dnia, czy ukształtowanie terenu. Każda z frakcji ma inne premie i minusy działania w danej pogodzie. Dla przykładu Anglosasi mają krótszy zasięg widzenia w nocy.

 Ważnym aspektem gry jest zdobywanie wiosek na mapie. Wioski zapewniają nam surowce dzięki, którym mamy możliwość ulepszania broni oddziałów, budowy kolejnych budynków, czy za pewnie wyżywienia naszym wojakom. Nasze osady można ulepszać o wieże obronne, oraz wskazywać wieśniakom co mają wydobywać. Warto tu zaznaczyć że nasi oponenci także przemieszczają się po mapie i zajmują wioski więc powinniśmy im to uniemożliwiać.

Wyżej wspominałem o frakcjach. Jest ich pięć, mianowicie Słowianie, Anglosasi, Germanie, Wikingowie oraz Saraceni. Każda frakcja ma swoje wady i zalety oraz unikalne umiejętności. Każda z nich ma swoich unikalnych historycznych przywódców. Odpowiednie wykorzystanie danej przewagi oraz wad wroga niekiedy potrafi przychylić się do naszego zwycięstwa.

Po za standardowymi potyczkami w grze są także dostępne kampanie dla każdej frakcji, a nawet tryb wieloosobowy. Gra posiada także świetny silnik graficzny Unreal Engine 4. Dzięki czemu bitwy wyglądają niezwykle widowiskowo, szczególnie w trybie kinowej kamery.

Jeżeli lubicie średniowiecze, niestraszna wam krew, oraz lubujecie się w dawnej sztuce wojennej to gra dla was! :)


4. Tooth and Tail


Producent: Pocketwatch Games
Wydawca: Pocketwatch Games
Data wydania: 12.09.17r
Platformy: PlayStation 4, Microsoft Windows

Tooth and Tail charakteryzuje się pixel-artową oprawą graficzną, oraz łączy ze sobą elementy zręcznościowe i strategiczne.

Gra dzieje się w alternatywnej wersji rewolucji z przełomu XIX i XX, w której mamy konflikty zwierząt stylizowane na te z tamtego okresu. W bitwach uczestniczy klika frakcji, które składają się z różnych gatunków zwierząt.

Na pierwszy rzut oka pod względem mechaniki wszystko wygląda dość typowo. Czyli zbieramy surowce, rozbudowujemy bazę, oraz prowadzimy walki. Rozbudowa bazy polega na ulepszaniu pół w okół młyna. Pola te zapewniają nam żywność, która jest potrzebna do rekrutacji jednostek. Żywność jest jednak ograniczona, gdyż złoża dość szybko się wyczerpują co zmusza nas do ciągłej ekspansji. Mamy są generowane losowo dzięki czemu rozgrywa za każdym razem przebiega inaczej.

 Tym co wygląda tu inaczej jest to, że nie wydajemy oddziałom rozkazów bezpośrednio. Tu wcielanym się w zwierzęcego dowódcę, który przy pomocy sztandaru, który dzierży wskazuje kolejne miejsca pod budowę oraz gdzie jednostki danego typu mają się przemieścić. Sterowanie też tu wypada odmiennie. Ponieważ gramy tylko jedną postacią sterujemy nią WSAD’em, natomiast myszą przywołujemy odziały, wskazujemy co mają robić oraz wyznaczamy miejsca pod budowę.  

Gra jest tak skonstruowana by rozgrywka była szybka intensywna i pełna akcji. Styl graficzny Tooth and Tail nawiązuje do gier z lat 90-tych. Plansze są dwuwymiarowe, a w tle przygrywają klasyczne folkowe utwory.

Gra oferuje kampanię fabularną, oraz mecze mulitiplayer (online oraz na podzielonym ekranie). Rozgrywki zazwyczaj trwają od kilku do kilkunastu minut.

Jeżeli lubicie okres przemysłu między XIX a XX wiekiem, motywy ze zwierzętami zamiast ludźmi, szybką akcję i pixel art to polecam! :)


5. Anno 1404


Producent: Realted Designs
Wydawca: Ubisoft
Data Premiery: 25.06.09r
Plaformy: Microsoft Windows, Nintendo Wii, Nintendo DS


Anno 1404 jest to czwarta odsłona znanej serii gier strategiczno - ekonomicznych. Kierujemy w niej grupą kolonistów którzy dotarli do wschodnich wybrzeży Azji. Gra została osadzona w realiach początku wieku XV.

Rozgrywkę rozpoczynamy na statku, którym musimy popłynąć na wyspę, na której założymy osadę. Gdy już znajdziemy odpowiednie wybrzeże pozostaje się osiedlić i wznieść port. Kluczem do zwycięstwa jest przekształcenie małej kolonii w pełną życia metropolię. By to zrobić musimy umiejętnie tworzyć łańcuch produkcyjne. Dla przykładu najpierw budujemy magazyn potem pola uprawne i młyn potem chatę piekarza by ten mógł z mąki zrobionej ze zboża zrobić chleb. Następnie magazynier odbiera chleb do naszego składu. Oczywiście to tylko przykład takiego łańcucha produkcji. Musimy także spełniać życzenia kolonistów i odpowiednio balansować nasze łańcuchy produkcyjne, tworzyć szlaki handlowe oraz kolonizować inne wyspy by sprowadzać różne towary do naszej kolonii. Możemy z czasem tworzyć własne wojsko, budować floty handlowe oraz wojskowe. Przy tym wszystkim musimy zwracać uwagę na nasze fundusze oraz podatki.

Ważnym aspektem gry są zadania poboczne od postaci niezależnych oraz dyplomacja. Na mapie możemy poznać innych przeciwników oraz kilka frakcji niezależnych. Dobre stosunki z innymi pozwalają na rozkwit handlu oraz na dostęp do orientalnych dóbr. Za wykonane zadanie dostajemy tzw. Punkty reputacji dzięki, którym możemy otrzymać dostęp do budynków umożliwiających rozwój w oriencie, jak i złoto czy surowce, które mogą nam pomóc w rozwoju. Mamy też możliwość prowadzenia wojen, jednak te polecam tylko w ostateczności ;)

W grze znajduje się także kampania dla jednego gracza oraz tryb sandboxowy, w którym nie ma odgórnie nałożonych celów a to zrobimy zależne będzie od nas samych. Wraz z postępami, w którymkolwiek z trybów dostajemy nagrody np. Symbole dla naszej koloni, nowe barwy, opcjonalne budynki.

Gra ma jak na dzień dzisiejszy ładną oprawę graficzną. Drzewa uginają się od wiatru, materiały falują na wietrze, na wodzie są fale oraz bardzo ładne refleksy świetlne. Po lasach buszują zwierzęta, widzimy jak koloniści pracują, a nawet możemy podziwiać jak miasto tętni życiem. Obywatele przechadzają się prowadzą rozmowy itp.

O zaletach i mechanikach tej gry można napisać wiele. Więc postanowiłem o tym opowiedzieć bardzo ogólnie :) Jeżeli więc macie duszę odkrywcy, lubcie dawne czasy oraz macie smykałkę do handlu i zarządzania sprawdźcie sami! :D


6. Torchlight II


Producent: Runic Games
Wydawca: Runic Games
Data wydania: 20.09.1012 od 3.09.19r po za PC
Platformy: PlayStation 4, Xbox One, Ninitendo Switch, Microsoft Windows

Torchlight II to druga cześć hack’n’slasha „Torchlight” z 2009 roku. Gra jest stworzona przez ludzi którzy pracowali przy kultowym już Diablo.

Przed rozpoczęciem zabawy tworzymy własnego bohatera. Wybieramy z jednej spośród czterech klas. Żarodziej, Barbarzyńca, Łowca oraz Inżynier. Każda z klas cechuje się odmiennymi zdolnościami, mimo to postać można rozwinąć w kilku ścieżkach. Następnie wybieramy płeć i wygląd oraz wybieramy zwierzaka, który będzie nam towarzyszył.

Gdy już zakończymy kreację postaci i ją nazwiemy, wówczas zostajemy wrzuceni w półotwarty świat, który jest generowany częściowo losowo. Fabuła nie jest zbyt zawiła, ale daje radę. Mimo to w tym gatunku nie jest ona najważniejsza. Świat cechują zmienne warunki pogodowe czy też cykl dnia i nocy, co całkiem dobrze wypełnia na klimat całości. W trakcie jego przemierzania będziemy walczyć z tonami przeciwników rozwijać bohatera, oraz znajdywać coraz to okazalsze uzbrojenie cechujące się najróżniejszymi statystykami. Czasem trafimy na zadania poboczne będące po za główną osią fabularną, pozwiedzamy jaskinie, będziemy walczyć z potężnymi bossami oraz znajdziemy nie jeden skarb. W grze mamy możliwość handlu z postaciami niezależnymi oraz da się łowić ryby.

Nowością jaka jest w części drugiej jest tryb kooperacji gdzie zamiast samotnie możemy z kimś innym przemierzać świat i wybijać hordy przeciwników. Gdy ukończymy rozgrywkę mamy możliwość sprawdzenia się na new game plus.

Torchlight II ma Świetną oprawę w stylu bajkowym, jest grą bogatą w przeróżne solidnie wyglądające animacje, naprawdę zróżnicowany ekwipunek, oraz przeróżnych przeciwników.

Jeżeli lubicie rozwijać własną postać, walczyć z hordami przeciwników, odkrywać sekrety jest to dla was ! :)
  

7. Batman Arkham Knight


Producent: Rockstedy Studios
Wydawca: Warner Bros. Interactive Entertaiment
Data wydania: 23.06.15r
Platformy: PlayStation 4, XboX One, Microsoft Windows

Batman Arkham Knight to już czwarta odsłona serii gier akcji z nietoperzem w roli głównej. Stary przeciwnik Batmana powraca, przy czym wywołuje spore zamieszanie przez co dochodzi do ewakuacji miasta. Sytuację postanawiają wykorzystać wszyscy przeciwnicy Batmana.

Jest to gra Akcji z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Mechanika przypomina tą, którą mogliśmy poznać we wcześniejszych odsłonach cyklu. Jak w poprzednich częściach eksplorujemy świat gry, rozwiązujemy zagadki, bijemy się z przestępcami oraz znajdujemy opcjonalne aktywności itp. Mimo to doszło kilka ciekawych nowości.. Możemy powalać przeciwników na ziemię, a nawet ci słabsi przeciwnicy potrafią być wymagający. Kolejną nowością względem poprzednich części jest pojazd Batmana czyli Batmobil.Przy pomocy Batmobilu można ostrzeliwać przeciwników korzystając z rakiet, czy też katapultować się by od razu zacząć szybować. Warto tu zaznaczyć że akcja gry została umiejscowiona w centrum Gotham. Mimo że jest to samo centrum to jest to dość spory obszar do eksploracji.  

Gra powstała na silniku Unreal Engine, modele postaci oraz tekstury wypadają dobrze. Samo miasto Gotham idealnie pasuje do swojego komiksowego odpowiednika. Nowością względem poprzednich jest bardziej zaawansowana fizyka oraz renderowane na silniku gry cut scenki.

Tak czy owak jeżeli lubicie dużo akcji, Batmana, Superbohaterów no i.. więcej Batmana :D to śmiało możecie sięgnąć po ten tytuł :) !


8. Darksiders


Producent: pierwsze diwie części Vigil Games od części trzeciej Gunfire Games a potem AirShip Syndicate
Wydawca: początkowo THQ Inc. Potem THQ Nordic
Data Wydania: cz.I - 06.01.10r cz.II - 14.08.12r cz.III - 27.11.18r oraz Spinoff - 05.12.19r
Plus dwie reedycje cz. I - 22.11.16r i cz II. - 27.10.15r
Plaformy: PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, Microsoft Windows, Nintendo Switch, WiiU

Darksiders jest serią przygodowych gier akcji z elementami RPG z perspektywy TTP. Seria została zapoczątkowana w 2010 roku. Fabuła została oparta na biblijnej księdze Objawienia, znanej jako Apokalipsa św.Jana. Główni bochaterowie serii nawiązują do czterech Jeźdźców Apokalipsy, tłem dla akcji natomiast jest m.in. Zniszczony świat ludzi pustoszony przez wojnę między aniołami a demonami. Serię zapoczątkował twórca komiksów Joe Madureira. Wcześniej pisał komiksy m.in. o X-Men’ach.

W każdej odsłonie gracz wciela się w innego Jeźdźca Apokalipsy, który przy pomocy magi oraz pokaźnego arsenału broni mierzy się z zastępami wroga praz z bossami. Na przeciw Jeźdźców stają demony, anioły, maszkary przypominające ludzi, bestie przypominające zwierzęta, a nawet ogromne bossy. Każda cześć posada otwarty świat, który możemy, eksplorować i rozwiązywać w nim różne zagadki. Gracz może też wyposażać postać w coraz to lepszy ekwipunek oraz uczyć nowych umiejętności. Gra oferuje również ciekawą fabułę oraz interesujące postacie niezależne.

Gra jest utrzymana w dość stylowej oprawie 3D przywodzącą na myśl komiksy. Obiekty są duże i ładnie wykonane, akcja jest przepełniona świetnymi efektami i animacjami. Posiada także świetną klimatyczną ścieżkę dźwiękową.

Dla tych z was co chcą poczuć trochę siły, pobić trochę demonów czy aniołów, lub mają w sobie duszę do przygody naprawdę polecam ;) !


9. For Honor


Producent: UbiSoft/ Blue Byte GmbH
 Wydawca: UbiSoft
Data wydania: 14.02.17r
Platformy: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows

For Honor to gra akcji TPP osadzona realiach quasi - średniowiecznych, ważnym jej aspektem jest tryb wieloosobowy.

 Do dyspozycji mamy kilka trybów rozgrywki m.in. pojedynki 1 vs 1, bitwy, szturmy itp. Łącznie w grze mamy dwanaście grywalnych postaci, w czasie meczu każdy team ma po czterech graczy. Postacie, którymi się posługujemy są dużo potężniejsze niż żołnierze na polu bitwy. To oni zaważają o losach bitew które toczymy.

 Istotną rolę w grze odgrywają starcie toczone na broń białą. Starcia te są wykonane z wielką starannością. Możemy wskazać stronę wyprowadzanego ataku oraz stronę, z której blokujemy nadchodzący cios. Mimo że realia są dość umowne każda z frakcji ma styl walki świetnie oddający ich historycznego ducha. Możemy także wykorzystywać umiejętności specjalne na polu bitwy. Przykładowo możemy wskazać punkt ostrzału katapultami.

Po za trybem wieloosobowym w grze istnieje kampania, która mimo średniej fabuły dobrze przygotowuje nas na starcia z innymi graczami. Po za tym ma ona na celu zaznajomienie nas z prawami jakimi rządzi się ten świat oraz jak wygląda.

Gra prezentuje świetny poziom graficzny, piekielnie dobre animacje walki. Mapy są bardzo barwne i ładnie wykonane, a bitwy prezentują bardzo wysoki poziom.

To jedna z tym pozycji w których walka, współpraca drużynowa, oraz odpowiednie opanowanie postaci idzie ze sobą w parze, więc jeżeli takie coś wam odpowiada polecam :)


10. Wiedźmin 3 - Dziki Gon


Producent : CD Projekt RED
Wydawca : CD Projekt RED
Data wydania: 19.05.15r oraz 15.10.19r na Switch
Platformy: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Nintendo Switch

Wiedźmin 3 to trzecia odsłona gier bazujących na prozie Andrzeja Sapkowskiego. Polecam zacząć od wcześniejszych, a jeżeli nie to przeczytać streszczenie fabuł jedynki i dwójki ;) Naprawdę warto! Jak do tej pory to jedna z najlepszych gier łączących akcję z grą RPG oraz scenariuszem na ponad 100h, a nawet 250h zabawy. Jest to również jedna z najbardziej nagradzanych gier w historii licząc na koncie ponad 800 nagród.


Świat gry jest podzielony na kilka krain, z których każda jest ukazana w najmniejszym detalu. Mamy bagna, lasy, góry, wielkie miasta, wsie. Każda kraina charakteryzuje się świetnym klimatem, aż się chce na chwilę zwolnić by się przyglądać światu. Jest to świat bardzo ładny, wypełniony detalami, ale i niebezpieczny. Na uwagę zasługuje świetnie skomponowana ścieżka dźwiękowa która idealnie pasuje do świata Wiedźmina. Każda postać jaką spotkamy, nawet najbardziej niepozorna ma swoją historię tak samo jak miejsca, które odwiedzamy. Nawet zwykłe odnalezienie skarbu, czy zniszczenie siedliska potworów jest okraszone jakąś historią. Świat gry jest naprawdę spory i wypełniony zawartością po brzegi.

Wiedźmin 3 jest grą, która ma klimat wylewający się z ekranu, nie tylko pod kątem budowy świata ale i postacie o czym nieco pisałem wyżej. Postacie są bardzo barwne, każda ma do powiedzenia własną historię oraz spojrzenie na różne sprawy. Nie ważne czy to postać istotna dla fabuły czy nie. Dlatego każde zadanie jakie otrzymamy warto wykonać ponieważ każde jest wykonane bardzo starannie i ma coś ciekawego do opowiedzenia. Warto tu wspomnieć o tym, że świat jest także pełen intryg i brudnej oraz dość niejednostronnej polityki władców.

Dialogi z postaciami niezależnymi wypadają naprawdę świetnie. Mają wręcz filmową otoczkę. Widać w nich grę aktorską na świetnym poziomie oraz emocje. W trakcie dialogów dowiadujemy się o świecie w którym jesteśmy, pozyskujemy informacje tyczące się zadań, rozwiązujemy problemy, oraz wytyczamy jak potoczą się dalsze losy tej opowieści. Opowieść jest tak napisana by ją zgłębić musimy do niej podejść więcej niż raz.

Mechanika gry po za dialogami ma też wiele do zaoferowania. Możemy zbierać surowce, ulepszać nasz rynsztunek, wynajdywać nowy, tworzyć eliksiry o różnych właściwościach, rozwijać postać, oraz walczyć z potworami. Główny bohater gry Geralt potrafi używać magii, kuszy, a że jest Wiedźminem świetnie radzi sobie z mieczem. Walka mieczem wymaga opanowania i nieco taktyki, ale jest zrealizowana naprawdę widowiskowo. Geralt błyskawicznie robi cięcia, piruety itp. Mamy możliwość także przemieszczać się konno, a ponieważ świat jest naprawdę spory to polecam tę opcję.


Wiedźmin 3 jest wzorem dla innych gier łączących akcje z grą RPG. Pod kątem mechanik, oraz zawartości jak i wizualnie nadal pozostawia daleko w tyle konkurencje. Gra posiada jeszcze dwa dodatki z równie intrygującą historią oraz ciekawymi miejscami. Jeżeli do tej pory nie graliście w żadną cześć przygód Geralta z Rivii to szczerze Wam zazdroszczę, gdyż to jedyne takie unikatowe doświadczenie. Tak więc odpowiednio się zaopatrzcie, na koń i ku przygodzie! Polecam! :)


Mam nadzieję, że powyższe tytuły trafią w wasze gusta. :)

PatrykBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Vege Time , Blogger