11 grudnia

Green News - IKEA będzie mialą 50% wegańskiego menu, Żabka ładuje samochody na prąd

 

Ostatni okres niestety do najweselszych nie należy, jak wiadomo COVID-19 nie odpuszcza. Na szczęście naukowcy są na dobrym tropie by to zmienić. Pomijając ten przykry fakt warto uśmiechnąć się ponieważ dbanie o planetę mimo to nie poszło do kosza. :) Mam dla was kolejną porcję naprawdę dobrych wieści związanych z ekologią i naszą planetą ! ;)


Kanadyjczycy stworzyli zamiennik Oleju palmowego

Olej palmowy mimo iż jest dla nas w zasadzie nieszkodliwy, powoduje olbrzymie szkody w środowisku. Jest to spowodowane tym że produkcja tego oleju jest niesamowicie intensywna co pochłania całe połacie lasów deszczowych. Szacuje się że jeżeli ten stan rzeczy się nie zmieni to sporo ponad 90% lasów deszczowych zniknie w ciągu 2 najbliższych lat. 

Mimo to stanowi aż 34% olejów produkowanych na świecie. Jest tak ze względu na to że potrafi zachować stan stały nawet w temperaturze pokojowej. Jak więc widać jest dość istotny dla światowej gospodarki. Mimo że często można odnaleźć produkty nie zawierające go wcale, lub kraje t.j. Norwegia gdzie jest zabroniony jeżeli pochodzi z plantacji odpowiedzialnych za wylesianie. 

Świat nauki postanowił coś z tym zrobić. I tak Kanadyjczyk Alejandro Marangoni spec. od żywności na uniwersytecie w Guelph, stworzył zamiennik tego oleju. Udało mu się to dzięki połączeniu enzymów z gliceryną. Przez co otrzymał olej roślinny w formie stałej. Do jego produkcji można wykorzystać także olej arachidowy i bawełniany.Teraz wystarczy poczekać aż olej wejdzie do stałej produkcji :) 

Mają powstać ogromne tamy na Morzu Północnym

Według Sjoerd Groeskamp odeanografa z Niderlandów wybudowanie na Morzu Północny dwóch masywnych tam o długości 600 km może uratować Europę przed zalaniem. 

Mają to być dwie tamy. Jedna między północną Szkocją a Norwegią, druga natomiast miała by powstać między południowo-zachodnią Anglią a Francją. 

Pomysł powstał z powodu wzrastającego poziomu wód oceanicznych przez globalne ocieplenie. I jest on możliwym rozwiązaniem wobec tego zagrożenia. Realizacja tego przedsięwzięcia ma zająć ok. 20 lat. Koszt szacuje się od 250- 500 miliardów euro.

Sieć sklepów Żabka postawi punkty ładowania aut na prąd


Żabka rozpoczęła współpracę ze spółką Nexity Global która ma odpowiadać za obsługę infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Dostęp do ładowania będą miały osoby które przyjdą do sklepy na zakupczy czy np. na kawe.

Póki co już teraz można samochód naładować w Warszawie w tzw. “sklepie przyszłości”. Jest to testowa placówka Żabki zasilana nieemisyjnie oraz posiada rozwiązania anty smogowe. Za jakiś czas możliwe że zobaczymy podobne punkty tej sieci w innych miejscach w Polsce. 

IKEA do 2025 roku zmieni połowę menu na wegańskie

Połowa z dotychczas serwowanych dań będzie tam roślinna i ma spełniać normy zdrowego żywienia. Po za tym 80% z nich nie będzie miało czerwonego mięsa, tyle samo żywności bez mięsnej będzie pakowana.

Zmiany te ogłoszono na Food Systems Summit 2021 czyli konferencji ONZ gdzie przedstawia się pomysły ekologiczne i zdrowe systemy żywienia. Zmiany te następnie są wdrażane we wszystkich krajach członkowskich.

Warto pamiętać że aktualna forma produkcji i dystrybucji żywności generuje ok. 30% gazów cieplarnianych. A największy wpływ na środowisko mają produkty mięsne, co nie podlega dyskusji. Produkty te szkodzą też zdrowiu ludzkiemu oraz są nieetyczne.

 Po za tym IKEA jest jednym z największych restauratorów na świecie.Dlatego też firma chce być klimatycznie neutralna, a dzięki tej innowacji na pewno przyczyni się do  zmiany na lepsze.

Jak więc widzicie mimo wszechobecnego kryzysu i niezbyt miłego okresu ostatnio, dalej coś się dzieje. Cały czas są ludzie silni którzy się nie poddają i starają zmienić planetę na lepsze. Warto mieć to na względzie, próbować coś zmienić samemu, oraz mimo wszystko pamiętajmy że warto się uśmiechnąć bo dobre inicjatywy nadal istnieją :) !


Patryk :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Vege Time , Blogger