07 stycznia

Green News i eko podsumowanie roku 2020 | koniec z plastikiem, veganuary, wegański ser

 

2020 rok był dla nas wszystkich niemałym wyzwaniem. Na szczęście prace nad poprawą ekologii trwają, dzięki czemu pojawiło się parę pozytywnych wydarzeń w eko świecie. W tym poście opowiem Wam o Veganuary, porzuceniu plastiku, pierwszym ekologicznym promie i wegańskim serze.

Od 2021 roku koniec z jednorazowym plastikiem


Od bieżącego roku na terenie krajów członkowskich jest zakaz sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku. 

Plastikowe butelki, które zostaną zebrane i przetworzone, będą jeszcze dostępne do 2029 r. Z czasem mają dochodzić do tego kolejne przedmioty wykonane z plastiku. Kupując plastikowe przedmioty, pokryjemy ich koszty, jako osoby zanieczyszczające planetę. 
Krakowska firma tworzy wegańskie paski do aparatów

Produkuje je firma Szelma założona przez Jana Wolaka-Dyszyńskiego. Paski te są wykonane z korka. Prezentują się dużo lepiej niż oryginalne paski od producentów, przy czym są lekkie i wytrzymałe. 

Drzewa, z których pozyskiwany jest korek, pochodzą z Hiszpanii. Warto zaznaczyć, że nie są one ścinane, lecz co ok. 10 lat okraja się je z kory. Tkanina ta powstaje ze ścinków korków używanych do wina. 
Firmy zachęcają pracowników do przejścia na wegetarianizm

Tzw. akcja “Veganuary” ma miejsce co roku w styczniu. Jej celem jest zachęcenie do wypróbowania diety bezmięsnej przez miesiąc. Do tej pory w akcję zaangażowało się ok. 350 tys osób, jest to wzrost o połowę względem roku poprzedniego. Wśród nich są zespoły kierownicze Nestle, Bloomberg, M&S,  Quom, Tesco. PwC i EY.


Europa Seaways, czyli pierwszy na świecie prom napędzany wodorem


Budową promów zajmują się Duńczycy wraz z Norwegami. Ma być zasilany na zielony wodór. Według twórców ma pomieścić 1800 osób, 380 samochodów oraz 120 ciężarówek. Ma on kursować między Kopenhagą a Oslo, a cała podróż w obie strona ma zająć nie więcej niż dwie doby. Prom ten jest odpowiedzią na emisję CO2 w transporcie według wyliczyć ma zmniejszyć ją aż o 64tys. ton. Projekt ma na celu przejście na transport bezemisyjny. Prom ma być zwodowany w 2027 roku. 


Remilk stworzyło nowy wegański ser na syntetycznej kazeinie


Izraelski startup stworzył ser na syntetycznej kazeinie, to całkiem dobra wiadomość dla tych, którzy nie jedzą sera, a brakuje im jego smaku. Według założyciela Remilk Aviva Wolffa różnica między prawdziwym serem jest spowodowana przez micele kazeiny. 

Firma wykorzystuje fermentację mikrobiologiczną do jej replikacji. Remilk tym momencie dostosowuje swój produkt do wejścia na rynek i spodziewa się, że sprzedaż będzie można rozpocząć do końca tego roku. Ser od Remilk może być tańszy niż ten tradycyjny, zdrowszy oraz przyjazny środowisku.


Paryż będzie miał więcej zieleni

Dzisiejszy metropolitalny charakter miasta wprowadził Cesarz Napoleon III Bonaparte. Miało to miejsce w XIX wieku. Teraz w XXI wieku władze miasta zdecydowały się usunąć ponad połowę miejsc parkingowych, a w ich miejsce stworzyć więcej terenów zielonych.  Cel ma zostać zrealizowany do 2030 roku. Wieża Eifla ma mieć w swojej okolicy gaje, a gmach Opery Garnier ma mieć drzewa wiśni. Celem tego projektu jest ograniczenie ruchu drogowego, tak by mieszkańcy spędzali więcej czasu na świeżym powietrzu. Sama akcja rozpocznie się już sierpniu bieżącego roku. 


Patryk :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Vege Time , Blogger