18 maja

Czy drukowanie może być ekologiczne?


eko drukowanie

Dziś przybliżę Wam różnice między drukarką atramentową, a laserową pod kątem ekologii. Od razu warto zaznaczyć, że nie jest to tak oczywista odpowiedź. Dodatkowo opowiem coś więcej o zaletach zamienników tonerów ekologicznych oraz czy warto je kupować.


eko drukarka

W internecie możemy znaleźć informacje o tym, że drukarki laserowe wcale nie są takie tanie w utrzymaniu oraz niezbyt dobrze wpływają na nasze zdrowie jak i środowisko. W czasie drukowania drukarką laserową uwalniają się metale ciężkie które źle wpływają na nas i otoczenie. Druga sprawa to ich koszt, ludzie często mylnie wskazują że ich zaletą jest niższy koszt eksploatacji niestety to też jest mit. Realnie koszt eksploatacji jest aż o 50% większy. Wynika to z lepszej jakości tuszu oraz oraz większej ilości części,które dość szybko się zużywają. Warto tu dodać że zużycie prądu to aż 1kW na jedno użycie, jak by nie było to całkiem sporo. Kolejna wada może mniej istotna, ale jednak to te że że wydruki czarno-białe może i są jakościowe, ale kolor wygląda znacznie gorzej.

A jak to jest z tzw. “atramentówkami”? Na wstępie warto zaznaczyć niższy koszt eksploatacji, to że tusz w przeciwieństwie do tonerów jest dla nas niegroźny. Do drukarek atramentowych świetnie sprawdzają się tonery polimeryzowane, lecz najlepiej szukać tych zrobionych z biomasy. Tonery z biomasy to rozwiązanie zaproponowane przez firmę Ricoh. Jest to metoda mająca ograniczyć negatywny wpływ tonerów na środowisko oraz zmniejszenia emisji CO2 jak i zminimalizowania zużycia ropy. Tonery te w 80% są produkowane z żywicy. Sama Biomasa jest surowcem pochodzenia roślinnego oraz ma naturalny bilans węglowy. Znaczy to że ilość CO2 jest taka sama jak ilość CO2 pochłoniętego przez roślinę. Warto na koniec dodać że tonery ekologiczne są o wiele wydajniejsze i wcale nie są gorsze od swoich zwykłych odpowiedników. Jeżeli chodzi o ich ceny to i tu jak zwykle panuje mit że ekologicznie to drogo, z reguły jest to różnica 5-10 zł Warto zaznaczyć, że mimo to mamy tusz na dwa razy dłużej, więc oszczędzamy pieniądze i mamy swój wkład w dbanie o planetę. Uważam, że warto w nie zainwestować! :) Patryk :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Vege Time , Blogger