24 maja

Czy napój sojowy jest zdrowy? Przepis na domowe mleko sojowe


Mleko sojowe jest zdrowe przepis na mleko sojowe

W czasach w których żyjemy napój sojowy zdobył bardzo dużą popularność, szczególnie wśród osób będących na diecie roślinnej jak i wegan. Mimo to sporo osób zastanawia się nadal czy jest on dla nas dobry. W dzisiejszym poście postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Zaznaczam, że nie jestem specjalistą w tym zakresie, będę więc bazował na wiedzy oraz doświadczeniach własnych. 


Napoje sojowe towarzyszą ludzkości już od bardzo dawna, bo aż od II wieku p.e.ch. Według legendy wynalazcą twarożku sojowego, mleka i im podobnych jest Liu An. Był on chińskim księciem z dynastii Han. Jest to tradycyjny Chiński napój.

Jeżeli chodzi o właściwości zdrowotne, jest on dużo lepszy niż mleko krowie. Jest to spowodowane tym, że nie posiada laktozy i kazeiny, dzięki czemu jest odpowiednie dla osób które mają jej nietolerancję. Napój sojowy posiada m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę B1 (0,690 mg/100g), B2 (0,189 mg/100g), magnez (216 mg/100g) , fosfor (743 mg/100g), potas (2132 mg/100g), żelazo (8,9 mg/100g) ,wapń (240 mg/100g), węglowodany (4g/100g) czy błonnik (1,3g/100g). 

Naturalny napój sojowy jest niskokaloryczny, dzięki czemu jest dobry na odchudzanie. Ma od 30 do 50 kcal /100g. Zawiera podobną ilość węglowodanów do mleka krowiego, ale o wiele mniej cukrów (2,7g/ 100g) jak i dużo mniej tłuszczów, bo tylko 1,2g/100g. Do napoi sojowych często dodawana są witaminy B12, D, C i E. 

Kolejną zaletą jest niski wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Zmniejsza też ryzyko chorób krwi czy serca. Warto tu dodać, że obniża podwyższony testosteron u mężczyzn. Dzięki zawartym w soi estrogenom pomocne dla kobiet mających menopauzę. 

Niestety jak to zwykle bywa soja nie ma samych zalet. Jej spożycie nie powinno przekraczać 50g dziennie. Zawiera również inhibitory trypsyny i hemaglutyniny. Substancje też mogą powodować zapalenie trzustki czy zaburzyć trawienie białek. Na szczęście substancje te zostają zniszczone po podgrzaniu soi. Są też teorie, że spożywanie soi prowadzi do niedoborów w żywieniu, ale i tu nie ma obaw. Jeżeli mamy odpowiednio zbilansowaną dietę nic się nam nie stanie.


 Warto tu wziąć pod uwagę pewne stare porzekadło - “Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę” - Paracelsus.

 

prosty przepis na mleko sojowe

Na koniec mam dla Was prosty przepis na napój sojowy ;) 


Potrzebować będziemy:

3 szklanki suchych ziaren soi

4 garnki wody - do namoczenia

odrobinę soli i cukru


Zalewamy soję wodą i odstawiamy na 24h (co 6h trzeba wymieniać wodę)

Odcedzamy wodę, a soję dokładnie rozdrabniamy.

Znów zalewamy wodą i dodajemy odrobinę soli oraz cukru.

Gotujemy przez ok. 20 min, po zagotowaniu.

Następnie przecedzamy np. do słoika przez gazę lub drobne sitko.

Gotowe! :) 

Jeżeli domowy napój sojowy ma dla Was zbyt wyraźny smak, możecie zamrozić namoczone i odsączone nasiona soi na noc, wtedy. Dzięki temu napój będzie mieć delikatniejszy smak.

Polecam także napój sojowy Bio z Biedronki czy Lidla, można go kupić w cenie 5zł za 1 litr, często też można go znaleźć na promocji! :)


Mam nadzieję, że Was przekonałem co do tego napoju. Sam go często piję i bardzo lubię, w szczególności polecam do kawy :)

Patryk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Vege Time , Blogger